تاریخچه وقوانین ورزش پینگ پنگ

پینگ پنگ

پینگ پنگ، ورزشی انفرادی و بی‌نظیر است که در سطوح قهرمانی به توانایی‌های بالا و دقیق تکنیکی، ظرفیت خوب هوازی، توان بی‌هوازی، عمل و عکس‌العمل‌های سریع، قدرت و سرعت، هماهنگی، انعطاف‌پذیری و چابکی نیاز دارد و با توجه به این عوامل و اندازه‌گیری آنها، می‌توان ب نقاط قوت و ضعف افراد پی‌برد و برای رفع آنها تمریناتی مناسب انتخاب کرد.

پینگ پنگ مانند بسیاری ورزش های دیگر احتمالا برای اولین بار با وسایل و تجهیزات ابتدایی و سر هم بندی شده به عنوان یک سرگر می اجتماعی ساده در اواخر قرن نوزدهم در انگلستان بازی می شده است.این بازی که بر گرفته از بازی تنیس قرون وسطایی است با همین نام امروزی ونام های مختلف تجاری همچون گسیما(gosshima,1891) و ویف واف(whiff-waff) همراه با بازی بدمینتون و تنیس روی چمن در اواخر قرن نوزدهم بسیار محبوب بودند و بعد از این که عنوان پینگ پنگ(با پیروی از صدای ایجاد شده از برخورد توپ با میز و راکت با پوست بره تو خالی که در آن زمان متداول بود)توسط می جکس و پسرانش در سال1900 به ثبت رسید این بازی با شور و شوق بسیاری رایج شد.

گزارشی که در سال 1903 منتشر شد الزامات جدیدی را در مورد پوشیدن لباس مناسب و پیراهن رسمی برای مردان و زنان چگونگی گرفتن راکت به شیوه ی قلمی(pen holder)و نکات مختصری پیرامون جنس رویه های عاج دار و تاکتیک های مختلف اعلام کرده بود.این بازی به سرعت به ایالات متحده وارد شد و احتمالا اولین وسایل بازی ساخته شده در سال 1887 در آنجا تولید گردید.این بازی در سال های 10-1905 در اروپای مرکزی محبوب بود و قبل از هر تغییر و اصلاحی با تفسیر و شرح ویژه ای به ژاپن معرفی شد که بعد ها از ژاپن به چین و کره گسترش یافت.

در طول شصت سال آتی پینگ پنگ به ورزش جهان شمول تبدیل شده و احتمالا چهل میلیون بازیکن رقابتی این بازی را تمرین می کردند و میلیون ها بار به صورت غیر جدی بازی شد.با وجود این خود بازی در اصل روز های ابتدایی آن تغییر چندانی نکرده است اگر چه سریع تر ماهرانه تر و دشوار تر از تنها بیست سال پیش است.

تاریخچه وقوانین ورزش پینگ پنگ - تصویر 2

قوانین و مقررات پینگ پنگ

تنیس روی میز از ورزشهای با راکت است و به طور معمول در مکانهای سرپوشیده بازی میشود . این ورزش به سرعت عمل زیاد ، دقت ، چابکی ، و واکنش سریع نیاز دارد و می باید هماهنگی کاملی بین مغز و عضلات برقرار باشد و چشم بتواند با تیزبینی بسیار مسیز توپ و شدت ضربه را تعقیب و محاسبه کند . به همین دلایل رشته ورزشی تنیس روی میز از جمله رشته های مورد علاقه جوانان به شمار میرود . بعضی ورزشکاران سایر رشته ها هم برای فع خستگی و کسب آرامش خاطر به آن می پردازند و لذت می برند .

وسایل بازی :


میز : میز پینگ پنگ به شکل مستطیل به طول 74/2 متر و عرض 52/1 متر است که از سطح زمین 76 سانتی متر ارتفاع دارد .این میز با یک تور به ارتفاع 25/15 سانتی متر و طول 183 سانتی متر از وسط به دو نیمه تقسیم می شود .سطح میز باید از هر نظر مسطح و صاف باشد و رنگ سبز آن با خطوط سفید خط کشی می شود .

میز

توپ : توپ مخصوص تنیس روی میز از جنس سلولوئید به وزن 5/2 گرم است .

راکت : از چوب است که رویه آن را با اسفنج ، لاستیک و یا ورقه ای نازک از چوب پنبه می پوشانند .

راکت

لباس : به طور معمول لباس پینگ پنگ عبارت است از شلوار کوتاه ، پیراهن آستین کوتاه ، کفش و جوراب راحت .

کفش

مقررات بازی :


بازی با سرویس آغاز می شود و هر یک از دو حریف اجازه دارد تا 5 بار سرویس کند . سرویس ها در هر 5 امتیاز تعویض می شود مگر آنکه دو حریف در امتیاز 20 مساوی شونند که در آن صورت در هر امتیاز سرویس تعویض می شود .

بازی در امتیاز 21 به پایان می رسد . اما اگر دو حریف در امتیاز 20 برابر شوند بازی تا زمانی ادامه می یابد که یکی از آنها بتواند 2 امتیاز از دیگری پیش افتد .هنگام سرویس زدن حتما باید توپ در هوا و در وضعیتی آزاد باشد . به همین دلیل کسی که سرویس می کند باید توپ را به هوا بیاندازد و آنگاه بزند .

برخورد توپ با تور هنگام سرویس خطا محسوب شده نت گفته می شود . طی بازی توپ نباید بیش از یک بار با سطح هر یک از دو طرف میز تماس حاصل کند و پس از برخورد توپ با میز باید حتما به زمین حریف برگردانده شود .در بازیهای دو نفری سرویس همواره از نیمه راست میز خود به طرف نیمه راست میز حریف زده می شود و دو بازیکن باید در هر تغییر سرویس ، تغییر جا بدهند .

پینگ پنگ

اگر یکی از بازیکنان مرتکب یکی از خطاهای زیر شود یک امتیاز از دست می دهد :


ـ اگر در سرویس زدن اشتباه کند .

ـ اگر نتواند توپ را پیش از آنگه بار دیگر به میز برخورد کند، برگرداند .

ـ اگر دست آزاد خود را به روی میز تکیه دهد .

ـ اگر قبل از آنکه توپ یک بار به میز برخورد کند ، آن را بزند .


 
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه