سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در روزنامه شهروند نوشت:. نه اشتباه نکنید! تیتری که در بالا دیدید ربطی به مهارت من در انتخاب تیتر ندارد! من اصلا کی هستم؟! من چی هستم؟! من در مقابل خلاقیت و توانایی‌ها و مهارت‌های فرهنگستان زبان چی، کی هستم اصلا؟! باز هم فرهنگستان زبان و ادب فارسی پا در کفش طنزنویس‌ها کرده است و در نامه‌ای جدی، جدی جدی به اداره اماکن گفته است که چون نوتلا بار کلمه بیگانه است (فی‌الواقع چون غربی است وگرنه واژه عربی و روسی و غیره کم نداریم!) باید به «نان داغ، شکلات داغ» تغیی ...

.

نان داغ ,شکلات داغ به قلم سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ! - تصویر 1

 

 

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در روزنامه شهروند نوشت: 

نه اشتباه نکنید! تیتری که در بالا دیدید ربطی به مهارت من در انتخاب تیتر ندارد! من اصلا کی هستم؟! من چی هستم؟! من در مقابل خلاقیت و توانایی‌ها و مهارت‌های فرهنگستان زبان چی، کی هستم اصلا؟! باز هم فرهنگستان زبان و ادب فارسی پا در کفش طنزنویس‌ها کرده است و در نامه‌ای جدی، جدی جدی به اداره اماکن گفته است که چون نوتلا بار کلمه بیگانه است (فی‌الواقع چون غربی است وگرنه واژه عربی و روسی و غیره کم نداریم!) باید به «نان داغ، شکلات داغ» تغییر پیدا کند! به همین برکت قسم جدی گفته! منم مثل شما باورم نشد! فکر کردم گل‌آقا برگشته! ولی واقعا نامه نوشته! یکی نیست بگوید دانشمندان، شکلات مگر فارسی است؟! حالا اگر برادران دانشمند و خوش‌ذوقمان بخواهند با همین فرمان جلو بروند، احتمالا به‌زودی به اداره اماکن و رسانه‌ها و هرجا که دستشان رسید نامه می‌نویسند و می‌گویند این اسم‌ها را به شکل زیر تغییر دهید!

 

.

 

نان داغ ,شکلات داغ به قلم سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ! - تصویر 2

 

 

نوتلا بار: نان داغ، شکلات داغ!
چیز‌هاوس: لیقوان سرا!
هاوس آو استیک: فیله گاه!
بار: نان داغ، آب داغ!
دیسکو: داغ!
آنتالیا: داغان!
سفره‌خانه سنتی همراه با قلیان از پذیرفتن افراد مجرد معذوریم: نان داغ، دود داغ!
گیم‌آف ترونز: نان داغ، داف داغ!
مولن‌روژ: نان داغ، حرکات موزون داغ!
بی‌بی‌سی ملعون: نان داغ، خبر داغ!
برگزیت: نان داغ، خروج داغ!
فرهنگستان زبان فارسی: خندوانه داغ!

بگذریم! به‌هرحال فرهنگستان زبان فارسی به روزنامه ما جایزه درست‌نویسی داده است! نمک‌گیر شده‌ایم! نمی‌شود که! عرضم به حضورتان تا قبل از ماجرای نان داغ، شکلات داغ می‌خواستم راجع به رفراندوم خروج بریتانیای تقریبا کبیر از اتحادیه اروپا بنویسم! (الان از فرهنگستان اشاره کردند که کلمه رفراندوم هم «بیگانه» است و باید به جای آن کلمه «سوال داغ، رأی داغ» استفاده شود!)

می‌خواستم ببینم اصولا در هر کشوری احتمالا چه رفراندومی برگزار خواهد شد و از مردم چه سوالی خواهند پرسید و مردم چه رأیی خواهند داد!

سوییس: آیا مایلید ماهی ١٠هزار یورو به علاوه یک ماه اقامت در کشتی تفریحی و ۴۵٠٠٠‌تومان ایران برایتان در نظر گرفته شود؟ نتیجه: ١٢% بله، ٨٨% خیر

در جیبوتی: آیا مایلید با ایران رابطه داشته باشیم؟ نتیجه: ۵٠% بله، ۴٩% خیر، یک‌درصد رأی اختصاصی عربستان: خیر

در سومالی: آیا مایلید… ببخشید کودتا شد… آیا موافقید که…. ببخشید جنگ شد… نتیجه: ٢٠% موافق که توسط ۴٠% مخالف به گروگان گرفته شدند، برای آمرزش روح ۶٠% باقیمانده هم دعا می‌کنیم!

در تگزاس: آیا مایلید از ایالت الکسیس جدا شویم؟ نتیجه: ٨۵% بله، ١۵% خیر، ایرانی‌ها: ١٠٠% خیر!

در فرانسه: آیا کافه‌های محله مونپارنا سهم بیشتری در جنبش روشنفکری داشته یا کافه‌های مونمارته؟! نتیجه به دلیل اعتصاب کارکنان شهرداری و وزارت کشور اعلام نشده است!

در نروژ: اجازه می‌دهید از ٩٠٠‌میلیارد یورویی که در صندوق توسعه ملی ذخیره و سرمایه‌گذاری شده و به مدد این مدیریت صحیح روزبه‌روز زیادتر می‌شود، چند کرون حقوق مدیران و هیأت عامل را اضافه کنیم؟ نتیجه: ١٠٠% خیر، ٢% بله که بعدا معلوم شد این دو‌ درصد پناهنده‌های خارجی هستند!

در روسیه: تمایل دارید دوران ریاست‌جمهوری پوتین ٣٠ساله باشد یا مادام‌العمر؟ نتیجه: کسی شکی دارد در نتیجه؟!

در ایران: ما در ایران چون کلمه رفراندوم بیگانه است از آن هیچ‌گونه استفاده‌ای نمی‌کنیم! ولی به اشکال گوناگون مثلا در قالب مصوبه دولت پاداش تا یک‌میلیارد تصویب می‌کنیم یا آیین‌نامه داخلی مجلس را تغییر می‌دهیم که مثلا حقوق نماینده‌ها مادام‌العمر شود. نتیجه: مملکت گل و بلبلی که می‌بینید!

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه